Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Mavi Gülün Anlamı
İletiTarih: Cum Şub 22, 2008 10:08 pm 
Çevrimdışı
SiteAdmin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: Sal Arl 20, 2005 9:55 pm
İleti: 2841
Konum: Trabzon
Uzun çok uzun yıllar önce mutluluk ve güzellik içinde yaşayan bir topluluk varmış. Başarılı, sevecen,dürüst insanlarmış bunlar. Bu toplumu çekemeyen komşuları ise mutluluklarını bozmak için çeşitli planlar kurar dururlarmış.Amaçları ise kaleyi içten işgal etmekmiş. Hemen işe koyulmuşlar tabi. Kısa bir zaman sonra bu mutlu toplulukta isyanlar ve kavgalar başlamış. Bunu fırsat bilen diğer topluluklar ise hemen savaş açmışlar. Kendi iç savaşları yetmezmiş gibi birde, diğer toplumlarla yıllarca savaşıp iyice yılan bu insanlar göç etmeye karar vermiş. Savaştan arta kalanlar yollara düşmüşler huzuru bulmak için. Dolanıp durmuşlar. Ve bir gün bir tipinin ortasında kalmışlar. Ama ne tipi; tam 15 gün sürmüş. Bittiğinde ise bulundukları yerin dağlarla korunaklı bir yer olduğunu keşfetmişler. Güneşin güzel ışınları karlarda dans ederken,uzakta başını gökyüzüne kaldırmış duran MAVi bir gül görmüşler. Saatlerce bu güle bakıp hayal kurmuşlar. Bu gül onları öylesine etkilemiş ki, çiçeğin bir sihirli, bir gücü olduğuna inanmışlar. Nasıl inanmasınlar ki soğuk bir bölgede sıcağı seven bir gül duruyor. Bu çiçeğin onları koruyacağına inanmışlar ve oraya yerleşmeye karar vermişler. Yıllarca mesut yaşamışlar; eski güçlerine tekrar kavuşmuşlar bu bölgede. Tabi biricik gülleri de onları yalnız bırakmamış; her yıl ayni yerde ve zamanda çıkmaya başlamış. Ünleri yine tüm dünyayı sarsmaya başlayınca herkes şaşırıp kalmış bu işe. Gel zaman git zaman bir gün MAVİ gül çıkmamış. Hemen ertesinde ise o mutlu toplulukta kaybolmuş.Ticaret yapan kervanlar bir gün bu ülkeye gelince o topluluğu bulamamışlar.Kimse o güzel insanların ve gülün akıbetini çözememiş. O toplumdan ise sadece ağızdan ağza söylenen şu sözler kalmış :

" - Saflığın, Dürüstlüğün, Sevginin, Onurun, Mutluluğun, Özgürlüğün çiçeğidir Mavigül.

Bizler bu çiçek sayesinde sevgiye ve özgürlüğe ulaştık; Yaşamın gizemine eriştik... Şimdi ise mutluluğa eriyoruz..! Size bir armağanımız olacak. Mavi Gülü size de bırakacağız; Yaşamın anlamını öğrenmeniz için. Bu EFSANE ÇİÇEK dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir zamanda ortaya

çıkarak sizi şaşırtacak. Onu görenler ise dünyanın en bahtiyar, en mutlu ve şanslı insanları olacaklar. "

İşte efsane böyle* inanıyoruz ki; herkesin hayalinde yaşattığı bir Mavi Gülü vardır.Mavi gül zerafetin ve sevginin simgesidir.sizde sevdiğinize sevginizin simgesi olan Gülü verin..Mavi gül efsanesi,Sevginin ışığı yolunuzu aydınlatsın.

DOSTLUKLAR DAİM OLSUN....

yüreğinizdeki mavi gülünüz solmasın
--------------------------------------------------------------------------------------

14 Şubat Sevgililer Günü'nün vazgeçilmez hediyesi çiçektir. Çiçekler arasında da aşkı en iyi anlatan güldür. Ancak gülün ve diğer çiçeklerin rengine ve türüne göre farklı anlamlara geldiğini biliyormuydunuz?. Yanlış renk çiçek göndermeniz kaş yaparken göz çıkarmazına neden olabilir. Çünkü bazı çiçekler ayrılık anlamına geliyor. Eğer sevgiliniz çok alıngansa dikkatli olun da sevgimi ifade edeceğim derken, terkedilme riskiyle karşı karşıya kalmayın.. İyisi mi siz bu haberi izleyin.

Avrupa'dan bize geçme bir kutlama olan 14 Şubat Sevgililer Günü kimi çevreler tarafından kabul görmese de özellikle genç kesim ve daha da özellikle bu genç kesimin bayanları bu güne çok önem veriyor. Çiçek, Sevgililer Günü'nde de zorunlu bir hediye olarak görülüyor. Hatta ayrıca bir hediye alınsa bile yanında çiçekle birlikte sunmak gerekiyor. Ama bu çiçeği sunarken tatsız bir sürprizle karşılaşmamak için çiçeğin rengine ve türüne dikkat edin. Çünkü çiçeklerin de bir dili var.
Dünyada hediye olarak en yaygın olarak kullanılan çiçek olan gülle başlayalım... Kırmızı gül tutkulu bir aşkı sembolize ediyor. Kırmızı gül verdiğiniz kişiyi ateşli bir aşkla sevdiğiniz anlatmak istiyorsunuz. Beyaz gül masumiyeti anlatıyor. Yani beyaz gülü çiçeği verdiğiniz kişinin bu gül kadar saf ve temiz olduğu mesajını veriyorsunuz. Sarı gül, tutkulu bir aşktan ziyade sıcak ve içten bir sevgiyi anlatıyor karşınızdakine..
Mavi gül az bulunuyor. Ancak bu gülün diğer güllerden daha önemli bir anlamı var. Mavi gülü verdiğiniz kişiye ''Aşkım sonsuza kadar sürecek'' mesajı veriliyor.
Karanfillerin de kendilerine göre bir dili var. Beyaz Karanfil saflık, Kırmızı Karanfil sevgi Pembe Karanfil içtenlik Sarı Karanfil Hüzün'ü anlatıyor.
Sevgiliniz çok alıngansa çiçek seçiminde çok dikkatli olun. Ona rengini ve şeklini beğenip Hint açelyası ya da kırçıllı karanfil hediye ederseniz ayrılmaz istediğiniz anlamına geliyor. Ya da mimoza vermeniz durumunda ''Fazla alıngansın'' demek isteyerek onun kalbini daha da kırabilirsiniz. Bu çiçeklerin piyada fazla bulunması ise sizin için bir şans. Kaktüs çiçeği ise ise halk arasında bilindiği gibi antipatik bir anlamı yok. Kaktüs zorlukları birlikte aşalım anlamına geliyor. Siz yine de Sevgililer Günü'nde kaktüsü tercih etmeyin.
Son olarak çok özel bir çiçeği anlatalım. Çok özel şartlarda yetiştirilen ve çok hassa bir çiçek olan Antiryum'un farklı renkleri bulunuyor. Bu çiçek buketlerin ve aranjmanların içinde kullanılıyor. Antiryum'un anlamı ise ''dünyanın sekizinci harikasısın'' demek. .

Kameraman: AHMET AYDIN
Muhabir: FiKRET GÜLCÜ

_________________
Resim


Sayfa başı
   
 
Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git:  
cron

Gzel Szler | Hikaye | Son Dakika | Youtube |

Powered By phpBB © 2008
Geli$tiren Vishne © 2008
phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye
phpBB SEO
Hosting Hizmetleri